Ważne uwagi i wskazówki dla hodowców owiec kameruńskich
- Owce to zwierzęta stadne, dlatego bezwarunkowo muszą przebywać w grupie wraz z innymi owcami tego samego gatunku.
- Jako przeżuwacze odżywiają się w okresie wegetacji trawą a w zimie sianem.
- Przy wypasie pastwiskowym bez dokarmiania należy szacunkowo liczyć ok. 1000 m² tj. 10 arów na jedno zwierzę. Zalecany jest wypas kwaterowo-rotacyjny.
- Owce muszą mieć zapewnioną dowolną ilość czystej wody pitnej . Zużycie wody zależy od rodzaju paszy i waha się w dużych, trudnych do oszacowania granicach.
- Owce muszą mieć zapewniony nieograniczony dostęp do lizawki. Należy stosować wyłącznie lizawki przeznaczone dla owiec bez dodatku miedzi. Inne (np. przeznaczone dla krów lub tzw. uniwersalne) są dla owiec szkodliwe , dlatego przy zakupie należy koniecznie zwracać na to uwagę.
- W okresie ciąży i karmienia a także w czasie silnych mrozów (i tylko wtedy) należy dokarmiać matki paszą treściwą ale w ograniczonych ilościach . Przekarmienie np. zbożem grozi zakwaszeniem układu trawiennego. Nie należy dopuszczać do przetłuszczenia zwierząt.
- Przy wypasie pastwiskowym owce muszą mieć możliwość schronienia się przed deszczem i wiatrem. Wystarczy zwyczajna wiata usytuowana w suchym miejscu.
- Należy okresowo, wystarczy jeden raz na sezon kontrolować stan racic i w razie potrzeby wykonywać struganie korekcyjne. Doświadczony hodowca może to zrobić we własnym zakresie, w przeciwnym wypadku należy to zadanie zlecić weterynarzowi.
- Obserwować zachowanie i wygląd zwierząt. Zdrowe owce maja błyszczącą sierść, jedzą chętnie, nie oddzielają się od stada, nie kuleją, ich wydzieliny (bobki) mają postać twardych niezlepionych kulek.
- Raz na sezon należy zlecić weterynarzowi odrobaczenie wszystkich zwierząt. Wystarczy użyć dwóch środków : przeciwko tasiemcom i przeciwko nicieniom.